Школи ментального здоров'я

ДОСЛІДНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА РОБОТА РЕГІОНАЛЬНОГО РІВНЯ      ЗА ТЕМОЮ « ШКОЛА МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я»

Тема експериментального дослідження:

«Школи ментального здоров'я»

Коли і ким затверджено експериментальне дослідження:

Наказом департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 13.05.2020 № 231/0/212-20 «Про затвердження заявки на проведення дослідно-експериментальної роботи регіонального рівня за темою «Школи ментального здоров'я», наказом по закладу від 31.08.2020 № 139 Про участь в регіональні дослідно-експериментальній роботі на тему: «Школи ментального здоров'я»

Рівень експериментальної роботи:

Регіональний

Основна мета

Створити систему формування світоглядних цінностей як складників підтримки ментального здоров'я та здійснити аналіз їх ефективності в межах освітньої експериментально-дослідної апробації.

Головні завдання:

• Проаналізувати сучасні системи виховання, зокрема основні підходи до профілактики та підтримки ментального здоров'я в навчальному закладі, їх взаємозв’язок з розвитком аксіосфери здобувачів освіти
  • Розробити та апробувати діагностичну базу щодо процесу становлення системи формування світоглядних цінностей як складників підтримки ментального здоров'я
  • Створити систему формування світоглядних цінностей як складників підтримки ментального здоров'я особистості на основі науково-філософської та духовної, моральної й культурної традицій та відпрацювати модель її реалізації освітньому закладі
  • Здійснити експериментальну перевірку ефективності системи шкільної та позашкільної роботи як середовища профілактики та підтримки ментального здоров'я
  • Розробити методичні рекомендації щодо системи формування світоглядних цінностей як складників підтримки ментального здоров'я для практичного застосування в роботі інших навчальних закладів

Очікувані результати:

• Створення системи системи формування світоглядних цінностей як складників підтримки ментального здоров'я в закладі освіти забезпечує:
  • - високий рівень засвоєння світоглядних цінностей як складників підтримки ментального здоров'я ;
  • - високий рівень засвоєння надбань традиційної духовної культури;
  • - високий рівень життєстійкості особистості здобувача освіти.
  • Результати подаються у формі моніторингових досліджень та методичних рекомендацій із досвіду роботи.
  •  Термін
  • початок –     01.09.2020 р.,
  • закінчення – 29.04.2025 р.

Короткий зміст експериментальної роботи:

Ментальне здоров’я є невід’ємною частиною щасливого життя. Це поняття дуже широке і поєднує різні          аспекти. Як зрозуміти, що стан душевного здоров’я вийшов із рівноваги, як навчитися опиратись                      життєвим випробуванням? Відповіді на ці питання здобувачі освіти та педагоги закладу  отримують у                процесі участі в експериментально-дослідній роботі.

Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я — це стан щастя та добробуту, в якому людина                реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити              внесок у суспільне життя.

Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним                        складником. Воно є важливим для втілення бажань, реалізації цілей, доброго фізичного самопочуття. А з          іншого боку — психічне здоров’я кожного індивіда важливе для всього суспільства.

Блок практичної реалізації дослідно-експериментальної роботи

1

Визначено пріоритетні установки та основні напрями експериментальної роботи

2

Розподілено обов’язки членів творчих груп щодо проведення експериментальної роботи

3

Розроблено складові системи формування світоглядних цінностей як підтримки складових ментального здоров’я

4

Створюється  інформаційна база даних щодо наявного досвіду в практиці роботи ліцеїв України та  аналіз існуючих в педагогічній теорії та практиці ідей підтримки ментального здоров’я.

5

Розроблено поурочні плани з факультативу «Основи ментального здоров’я», за якими проводяться уроки в 10, 11 класах

6

Ознайомлено батьківський та учнівський колективи з основними завданнями експерименту

7

Проводиться оформлення документальної частини експерименту

89.

Проведено психолого-педагогічний семінар «Соціально-психологічний супровід як                             засіб формування знань, умінь та навичок підвищення стресостійкості здобувачів»

10

Засідання педагогічної ради присвячене темі: «Формування світоглядних цінностей як складників підтримки ментального здоров’я»

11.

Проведено виховні години з теми:

«Любов до рідної землі»

«Побутові цінності й традиції України»

« Цінність родини»

«Шляхи зміцнення ментального здоров'я»

«Духовна складова українця»

12

Участь у міській онлайн-конференції «Моя Україна»

Заклад працює за програмою факультативу «Школи ментального здоров'я»

Блок  психолого-педагогічної діагностики

1

Проведена теоретична та методологічна підготовка педагогічного колективу до проведення експериментальної роботи

2

Проводиться підготовка до проведення соціологічного дослідження.

Узагальнювально-підсумковий блок

Непередбачувані результати: у дітей відбулася переоцінка цінностей, вони зрозуміли важливість живого спілкування, стали більш згуртованими, щирими, відкритими.

Зважаючи на виклики життя, які з 2020 року перевіряють людство на міцність, дослідницько-експериментальна робота дозволяє морально підтримувати учнів, доступно пояснювати їм особливості менталітету та ментальності нашого народу, сприяє формуванню самосвідомості, самоідентифікації. Робота допомагає визначити світоглядні цінності, протистояти негативним стресовим ситуаціям, підтримувати адекватні стосунки з оточенням, не спричиняючи конфліктів що вкрай потрібно кожній людині в умовах воєнного часу.