Академічна доброчесність

«Дотримання норм академічної доброчесності при організації освітнього процесу»

Дотримання норм академічної доброчесності  , формування культури чесного навчання є важливим для розвитку всієї освіти, але так само важливими вони є для кожного учасника освітнього процесу, адже безпосередньо впливають , і на те, якими спеціалістами вони стануть в майбутньому. Добре підготовлені успішні спеціалісти з високою культурою щодо навчання і дотримання чітко визначених правил гри стануть тим поколінням , яке зможе досягти успіху у дорослому житті і долучитися до розбудови успішної держави.

Порушенням академічної доброчесності вважається:

• академічний плагіат (оприлюднення чиїхось результатів дослідження як власних або тексту без вказання авторства);
  • самоплагіат (опублікування власних раніше опублікованих наукових результатів як нових);
  • фабрикація (вигадування даних чи фактів);
  • фальсифікація (відома зміна чи модифікація вже наявних даних, що стосуються освітнього процесу чи наукових досліджень);
  • списування;
  • обман;
  • хабарництво;
  • необ’єктивне оцінювання;
  • допомога учням під час оцінювання їх навчальних результатів чи створення перешкод під час оцінювання;
  • вплив на працівника, щоб він здійснив необ’єктивне оцінювання (частина 4 статті 42 Закону України  “Про освіту”).

Яка відповідальність вчителя

Рішення про те, порушив педагог академічну доброчесність чи ні, й те, який вид академічної відповідальності застосувати до педагога, приймає педагогічна рада. На педраді має бути присутнім  і сам педагогічний працівник та/або його законний представник.

Якщо у школі підтвердили факт порушення академічної доброчесності вчителем, такий вчитель:

• не може залучатися до заходів забезпечення і підвищення якості освіти, учнівських олімпіад та інших змагань;
  • не допускається до позачергової атестації;
  • не може отримувати премії, інші заохочувальні виплати, нагороди протягом одного року;
  • може бути позбавлений педагогічного звання.

Те, порушував  педагогічний працівник академічну доброчесність, чи ні, враховується також, коли вирішується питання, притягувати педагогічного працівника до дисциплінарної відповідальності, чи ні, а також під час конкурсного відбору на посаду керівника закладу освіти (стаття 43 Закону України “Про повну загальну середню освіту”).

Види академічної відповідальності, що можуть застосовуватися до учнів та педагогічних працівників, повинні відповідати вчиненим порушенням. За одне порушення може бути застосовано лише один із видів академічної відповідальності.

Але про такі випадки покарання за академічну недоброчесність педагога мені поки що невідомо.

Яка відповідальність учня

За порушення академічної доброчесності педагогічний працівник може робити учню зауваження. Нині – це найпоширеніший вид відповідальності, який застосовують до учня. Також учень може повторно проходити підсумкове оцінювання, ДПА, відповідний освітній компонент освітньої програми, позбавлятися академічної стипендії, призових місць на учнівських змаганнях, турнірах, олімпіадах, конкурсах (частина 7, статті 43 Закону України “Про повну загальну середню освіту”).

Рішення про академічну відповідальність учнів приймає педагогічний працівник, який виявив порушення академічної доброчесності, або педагогічна рада закладу освіти відповідно до положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти.

Рішення про позбавлення учня недоброчесно отриманих академічної стипендії, призових місць на учнівських змаганнях, турнірах, олімпіадах, конкурсах приймає той орган (посадова особа), який їх присвоїв.

Варто звернути увагу, що за одне порушення може бути застосовано лише один із видів академічної відповідальності.

Рішення про притягнення до академічної відповідальності може оскаржуватися у порядку, визначеному положенням про внутрішню систему забезпечення якості освіти закладу освіти.

Що робити?

1. Неухильно дотримуватися норм академічної доброчесності  і власним прикладом демонструвати важливість дотримання у педагогічній діяльності

2. Інформувати здобувачів освіти про необхідність дотримання норм академічної доброчесності

Це має відбуватися наскрізно: під час проведення навчальних занять , у позаурочних заходах , за допомогою наочної інформації

3. Інформувати батьків про необхідність дотримання норм академічної доброчесності

4. Спрямовувати зміст завдань під час проведення навчальних занять на творчу та аналітичну роботи здобувачів  освіти

Не повинно бути готових відповідей на поставлені

вчителем завдання в підручнику чи інших джерелах.

5. Практикувати в освітньому процесі написання тематичних творчих есе замість рефератів із скопійованою інформацією з інших джерел

6. Застосовувати компетентнісний підхід у навчанні

Презентація до наради: "Академічна доброчесність – запорука якісної ...

Одне з видів порушень академічної доброчесності є фейки(фейкова інформація). Поширювати фейки дійсно недоброчесно. Вони шкодять інформаційній гігієні та безпеці. При чому вберегтися від них буває важко, адже фейків буває безліч. Вони можуть бути різної форми та видів – від аналітичних довгих текстів до сторінок у соціальних мережах або цілих сайтів.  Я пропоную Вам, пограти в гру « Правда чи фейк?». Кожна пара отримає листок ,на якому напише правдиву або фейкову інформацію і ми маємо вгадати це правда чи ні.

І на завершення найважливіше те, що про академічну доброчесність важливо не просто говорити, а й учитися жити доброчесно на практиці та виховувати в собі сміливість відстоювати своє право на справедливе доброчесне освітнє середовище.